یکشنبه, 27 آبان 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران:

تعدد بررسی‌ها در تامین ارز دردسرساز است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: انصاری درباره مشکلات معافیت برخی کالاها از پرداخت مابه‌التفاوت ارز در این صنعت گفت: تعدد بررسی‌ها در چرخه تامین ارز بسیار بالاست به صورتی که یک بخش از موارد لازم برای تولید کالا در حوزه صنایع فلزی، بخش دیگر صنایع الکترونیک، بخشی صنایع برقی و غیره است.

حبیب‌الله انصاری در آستانه هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی ایران گفت: نکته مورد توجه در شرایط کنونی این است که زمان‌بر بودن چرخه بررسی‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند و باید این دوره زمانی کوتاه شود چراکه این روند رسیدن به سرانجام برنامه‌ریزی‌ها را مشکل می‌کند.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها در تامین مواد اولیه این بازار گفت: قطعاً تحریم‌ها تاثیرگذار خواهد بود چراکه برخی از تولیدکنندگان داخلی نیازمند تامین قطعات خود از خارج هستند.

انصاری با بیان اینکه ورود لوازم خانگی خارجی از ابتدای امسال ممنوع شده است، افزود: برخی قطعات مانند کمپرسور یخچال پیش از این توسط دو کارخانه داخلی تولید می‌شد که اکنون تعطیل شده‌اند که بر این اساس باید آن را از خارج کشور تامین کنیم و تحریم‌ها در تامین اینگونه قطعات و مواد اولیه بی‌تاثیر نخواهد بود.

وی در راستای کاهش تاثیر تحریم‌ها در تولیدات لوازم خانگی نیز اظهار کرد: در کشور ما مواد اولیه‌ای مانند؛ مس، فولاد و آلومینیوم وجود دارد و کارخانجات تولیدکننده باید در راستای هم پوشانی برای تامین مواد اولیه تولیدات صنعتی تدابیری بی‌اندیشند. در این راستا، تولیدکنندگان مواد اولیه باید کیفیت کار خود را افزایش داده و مواد خود را با توجه به نیاز داخلی تولید کنند. به عنوان مثال یک کارخانه فولادسازی باید بداند که تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی به چه نوع ورق فولادی برای تولید لوازم خود نیاز دارند و بر اساس آن ورق‌های فولادی بسازند.

دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران تاکید کرد: امروز تولیدکنندگان مواد اولیه و اساسی از طریق بورس، کالاهای خود را عرضه می‌کنند که بر این اساس افرادی آن راخریداری کرده و با قیمت مورد نظر خود در بازار به فروش می‌رسانند که برای جلوگیری از تاثیر تحریم‌ها باید نگاهمان به بالا بردن توان استفاده تولیدکنندگان از مواد اولیه داخلی باشد که باعث بالارفتن توان رقابتی در کیفیت و قیمت کالاهای تولیدی می‌شود.

وی پیشنهاد کرد: صنایعی مانند فولاد، مس و آلومینیوم به صورت مستقیم به تولیدکنندگان لوازم خانگی فروخته و مازاد آن در بورس عرضه شود تا با نوسانات و افزایش قیمت مواد اولیه در زمان رسیدن به دست تولیدکننده مواجه نشویم.

انصاری تاکید کرد: دولت باید برای قطعات مورد نیاز صنعت تعرفه را کاهش داده و تعرفه قطعاتی که مورد نیاز نیست را افزایش دهد تا در زمان تحریم‌ها بتوانیم زمینه را برای ادامه تولید فراهم کنیم.

وی درباره سهم لوزام خانگی در بازار داخلی و افزایش نرخ ارز نیز عنوان کرد: افزایش قیمت ارز غیرمنتظره بود و ما تعدادی ثبت سفارش با دلار 4 هزار و 200 تومان داشتیم اما پس از ورود به گمرک درخواست 8 هزار و 200 تومان شد که واردات را با چالش مواجه کرد.

دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران ادامه داد: لزوم تامین به موقع مواد اولیه با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز به مشکل برخورد و از طرف دیگر زمانی که بحث صادرات برای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، افزایش نرخ ارز قطعاً به صادرات کمک خواهد کرد اما نکته مورد اهمیت این است که صادرات مانند درختی است که میوه آن تولید می‌شود اول باید زمینه تولید را فراهم کنیم تا زمینه صادرات فراهم شود.

وی تاکید کرد: اگر ما بخواهیم ارز حاصل از صادرات را در نظر بگیریم، قطعاً افزایش نرخ آن به نفع صادرکننده است اما باید شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که تولیدکننده از نظر تامین مواد اولیه دچاد مشکل نشود و بتوانیم در زمینه کیفیت و قیمت در این حوزه رقابت کرده تا در بحث صادرات ماندارگار باشیم.

انصاری در پاسخ به این سوال که آیا سهم تولیدات داخلی در بازار مصرف افزایش داشته است، گفت: ما مدتی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه که بعضاً در 6 ماه نخستین سال تا 60 درصد افزایش داشت و همچنین ابلاغ افزایش دستمزدها در ابتدای سال توان خود را از دست دادیم اما افزایش قیمت لوازم خانگی طبق دستور فقط 9.6 درصد بودکه با واقعیت فاصله زیادی داشت؛ اما پس از مکاتبات با سازمان‌های مربوطه در اواخر شهریور ماه قیمت‌ها طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار منطقی شد. طبیعی است که در آن دوره تولید به شدت کاهش پیدا کرد بنابراین رکود شدیدی در بازار رخ داد و پس از منطقی شدن قیمت‌ها بازار به تعادل رسید.

وی با بیان اینکه در کنار شرکت های داخلی نمایندگانی از کشورهای چین، ترکیه و ایتالیا نیز حضور دارند، افزود: اسال تلاش کردیم برای حمایت از کالای ایران، حضور شرکت های داخلی را در نمایشگاه بیشتر توسعه دهیم.

انصاری افزود: برگزاری همایش جنبی و کارگاه های تخصصی با حضور برخی از صنعتگران و متخصصان و استادان دانشگاه از جمله برنامه های جنبی هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی ایران بود که در 14 آبان ماه با حضور محمدرضا نجفی منش؛ رئیس کمیسیون فضای کسب و کار اتاق تهران و اساتید حوزه های برندینگ و تبلیغات برگزار شد.

وی افزود: همچنین قرار است در روزهای برگزاری این نمایشگاه، سفرای کشورهای خارجی و چند هیأت تجاری و بازرگانی از کشورهای مختلف درنمایشگاه حضور یابند و با تولیدکنندگان لوازم خانگی کشورمان وارد مذاکره شوند.

وی معرفی توانمندی های صنعت لوازم خانگی کشورمان به جامعه، ارائه نوآوری ها و ابتکارات در چرخه تولید لوازم خانگی، شناسایی نظرات مردم ازمحصولات ارائه شده بر اساس اصول مشتری مداری، توسعه بازار داخلی و صادرات افزایش سطح تولید لوازم خانگی، توسعه و تعمیق ارتباط میان تولیدکنندگان محصولات نهایی و قطعه سازان، ترویج فرهنگ استفاده مردم از لوازم خانگی ملی، ایجاد فضایی برای تحقیق و ارزیابی صنعتگران، متخصصان، کارشناسان و دانش پژوهان از صنعت لوازم خانگی و ایجاد زمینه مشارکت سرمایه گذاران خارجی ازمهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه بیان کرد.

دبیرکل و رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: گردش مای تولید لوازم خانگی در کشور سالانه حدود 8 میلیارد دلار است و 75 درصد انواع لوازم خانگی مورد نیاز کشور نیز در داخل توید می شود.

انصاری تاکید کرد: لوازم خانگی تولیدی کشورمان ازنظر کیفیت کاملا با مالای کشورهای مطرح قابل رقابت است، با این وجود قیمت برخی محصولات داخلی تا 50 درصد ارزان تر از کالای مشابه خارجی است.

وی با بیان اینکه اکنون برخی از محصولات لوازم خانگی تولید داخل از جمله کولر آبی، بخاری گازی، آب گرمکن، اجاق گاز، چرخ خیاطی و ماشین لباسشویی به دیگر کشورها صادر می شودف افزود: در صنعت لوازم خانگی کشور 400 واحد تولیدی کوچک و بزرگ به صورت رسمی فعال هستند و یک میلیون و سیصد هزار نفر یه صورت مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت فعالیت دارند.

گفتنی است، هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی ایران از 1 تا 4 آذرماه، هر روز از ساعت 9 الی 17 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقمندان خواهد بود.

خواندن 50 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395