یکشنبه, 27 آبان 1397 ساعت 09:54

گاز طبیعی، نقطه ضعف سعودی ها در رقابت با تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: گاز طبیعی به دلیل ایجاد آلودگی کم، سال ها است که در برنامه های بلند مدت تامین انرژی کشور های توسعه یافته جای خود را به عنوان اولویت اول تثبیت کرده است. در این رستا گفته می شود، کشوری که دارای منابع غنی گاز است، در آینده تاثیر گذار تر از تولید کنندگان نفت خواهد بود.

در این راستا گفته می شود ایران که دارای منابع غنی گاز است، در سال های آتی در رقابت با عربستان، سعودی ها را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی در این راستا اعلام کرد که تا سال 2030 گاز طبیعی به دومین منبع انرژی جهان تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، به منظور کاهش آلودگی هوا و همچنین مقرون به صرفه بودن گاز 'ال.ان.جی'، این سوخت تا سال 2030 به دومین منبع انرژی در جهان بعد از نفت تبدیل خواهد شد.

این آژانس با اعلام این مطلب که گاز طبیعی یکی از پاک ترین انرژی جهان است، گزارش داد، بر اساس سند چشم انداز آژانس بین المللی انرژی، تقاضای انرژی در سطح جهان در سالهای 2017 تا 2040 بیش از 25 درصد افزایش خواهد داشت.

همچنین بر اساس این چشم انداز، میزان تقاضا برای گازطبیعی تا سال 2040 سالیانه 1.6 درصد افزایش خواهد داشت.

بر اساس گزارش 2017 چشم‌انداز انرژی در جهان که اداره اطلاعات انرژی آمریکا در این هفته منتشر کرد، مصرف گاز طبیعی در دو دهه آینده، تا 43 درصد افزایش خواهد یافت که کشورهای آسیایی نیازمند به انرژی مانند چین و هند متقاضیان عمده آن هستند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گاز طبیعی در دنیا است. آمریکا در سال گذشته 783 میلیارد متر‌مکعب گاز طبیعی مصرف کرد که 88 درصد از کل مصرف گاز طبیعی در آمریکای شمالی و 21 درصد از کل مصرف دنیاست. آمریکا بخش اعظم گاز طبیعی را در واحدهای صنعتی به خصوص نیروگاه‌های تولید برق استفاده می‌کند.

دومین کشور بزرگ مصرف ‌کننده گاز طبیعی دنیا روسیه است که 456 میلیارد متر‌مکعب گاز طبیعی مصرف کرد. این کشور 73 درصد از کل مصرف گاز طبیعی در کشورهای مشترک‌المنافع را به خود اختصاص داد. روسیه در سال 2000 میلادی 391 میلیارد متر‌مکعب گاز طبیعی مصرف کرد و طی 15 سال مصرف در این کشور 16 درصد رشد کرد.

با وجود اینکه تنها سه درصد از جمعیت کره زمین در خاورمیانه زندگی می‌کنند ولی بالغ بر 15 درصد از گاز طبیعی دنیا در این منطقه مصرف می‌شود که معادل 5 /15 تریلیون‌فوت مکعب است. ارزان بودن گاز طبیعی در این منطقه در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا و دسترسی راحت این منطقه به منابع گاز را می‌توان اصلی‌ترین دلایل بالا بودن مصرف در این منطقه نسبت به دیگر مناطق دنیا دانست.

بی بی سی نیز در این راستا می نویسد: پس از این که پیمان پاریس در رابطه با کاهش گازهای گلخانه‌ ای به امضای تمام کشورهای جهان به استثنای ایالات متحده رسید، به نظر می‌رسد، امضا کنندگان در تکاپوی تدوین چارچوبی در راستای عملی کردن آن و تهیه راهکارهای خود در جهت اجرای این سند هستند.

راهکار بسیاری از این کشورها عبور آهسته از سوخت‌های فسیلی بسیار آلاینده‌ای است که نقش بزرگی در تولید گازهای گلخانه‌ای دارند.

در این میان اما گاز طبیعی پلی است فراخ و طولانی برای گذار از عصر استفاده تام و تمام از سوخت‌های فسیلی تا ورود به سرزمین سوخت‌های پاک و استفاده از منابع تجدیدپذیر.

حجم آلاینده ‌های حاصل از سوختن گاز طبیعی نسبت به دیگر سوخت‌ های فسیلی بسیار پایین‌ تر است و با توجه به ساختار فن ‌آوری ‌های موجود و فراوانی و قیمت آن، جایگزین مناسب و واقع ‌بینانه ‌ای برای نفت است.

در حالی که تاکنون اغلب، ژئوپلیتیک و نفت عامل تعیین‌ کننده مناسبات در خاورمیانه بوده است، اقبال جهان به گاز طبیعی با وارد کردن یک فاکتور عمده و تعیین ‌کننده به گفتمان "سیاست ‌انرژی" جهان می ‌تواند مناسبات را در این منطقه تغییر دهد.

بر این اساس گفته می شود؛ در عرصه رقابت دو غول سیاسی منطقه، برگ برنده در دست ایران است چرا که ایران پس از روسیه، میزبان بزرگترین منابع گاز طبیعی جهان است.

منابع گاز طبیعی عربستان سعودی اما ناچیزند و ریاض بر پاشنه آشیل خود آگاه و نگران است که در رقابت بازنده باشد.

راهکار محمد بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی برای جا نماندن در این عرصه، توسعه بستر استفاده از انرژی ‌های تجدیدپذیر در برنامه چشم ‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی است. عربستان قرار است برای دوران «پس از نفت» آماده شود و همچنان جایگاه ژئوپلیتیکی خود را در این دوره حفظ کند.

جغرافیای عربستان سعودی و بهره ‌ای که از تابش خورشید می ‌برد به نظر این کشور را بستری مناسب برای سرمایه‌ گذاری در استفاده از انرژی‌ های تجدیدپذیر می ‌کند. هرچند، این تاکتیک خود با دو چالش رو به ‌روست؛ اول این که ایران هم در این زمینه شرایط قابل قبولی دارد و ممکن است در همین عرصه سرمایه‌ گذاری کند و دوم، مساله ابعاد بازگشت سرمایه از راه استفاده از راه انرژی‌ های تجدیدپذیراست که در بهترین حالت هم قابل مقایسه با درآمد های حاصل از فروش گاز طبیعی نیست.

به نظر می ‌آید عربستان سعودی آگاه به نقطه ضعف خود، سعی دارد ایران را تا آن جا که ممکن است در همه عرصه ‌هایی که می‌ تواند تضعیف کند تا سرمایه‌ گذاری در زمینه گاز طبیعی اولویت نخستش نباشد.

با این حال و با همه فراز و فرودها، برگ برنده میزبانی ذخایر عمده گاز طبیعی جهان نزد ایران خواهد ماند.

بر این اساس می توان دریافت که رقابت ایران و عربستان به عنوان دو قدرت منطقه در آینده به دلیل ذخایر عمده گاز تهران، در زمینه انرژی به نفع ایران تمام خواهد شد، به خصوص در شرایطی که اروپا دنبال جایگزینی برای گاز روسیه است و بهترین گزینه نیز بدون شک ایران خواهد بود.

 

 

 

 

خواندن 57 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395