شنبه, 24 آذر 1397 ساعت 10:10

اطلاعات تکميلي

  • "سلطان نفت":

نفت گران خواهد شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

عصراقتصاد: معامله گر افسانه ای نفت که به سلطان نفت نیز معروف است، پیش بینی کرده است که قیمت نفت در آینده با افزایش همراه خواهد بود چراکه جهان در رکود شدید اقتصادی نیست.

اندی هال، معامله گر افسانه ای نفت گفته است که قیمت نفت آمریکا بیش از 50 دلار به ازای هر بشکه خواهد بود، چراکه کندی رشد اقتصادی جهان در حدی نیست که روند کاهشی تقاضا ادامه داشته باشد.

وی همچنین می گوید: کاهش 30 درصدی قیمت نفت در ماه های گذشته باعث شده است که تولید نفت در آمریکا با مشکلات سرمایه گذاری رو به رو شود. ازاین رو ممکن است پیش بینی های افزایش تولید نفت، درست از آب در نیاید و سطح عرضه در رقم کنونی باقی بماند.

به گفته هال، کاهش تولید اوپک نیز در کند کردن مازاد عرضه بی تاثیر نخواهد بود؛ این مساله بدون شک در مرحله اجرا قیمت ها را تا حدودی افزایش خواهد داد.

اندی هال معامله گری است که در طول فعالیت خود در اکثر مواقع قیمت ها را مثبت در نظر گرفته است.

گفتنی است، بسیاری از معامله گران نفت بر این باورند که قیمت نفت به دلیل افت تقاضا و افزایش تولید آمریکا و برخی کشورهای خاور میانه در آینده نزدیک با کاهش روبه رو خواهد شد.

در همین راستا آژانس بین المللی انرژی نیز اعلام کرد بازار نفت جهانی به دلیل توافق اخیر اوپک با متحدانش برای کاهش تولید و تصمیم کانادا برای محدود کردن تولید، ممکن است در سال آینده زودتر از موعد پیش بینی شده دچار کمبود عرضه شود.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ را تغییر نداد و ۱.۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد و انتظار دارد تقاضا امسال ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد کند.

اما آژانس بین المللی انرژی هشدار داد ابهامات پیرامون اقتصاد جهانی که ناشی از جنگ تجاری آمریکا و چین است، ممکن است رشد مصرف نفت را تضعیف کند.

طبق گزارش آژانس، تصمیم دولت آلبرتای کانادا برای وادار کردن تولیدکنندگان نفت برای محدود کردن عرضه، بزرگترین کاهش تولید نفت را در سال آینده به دنبال خواهد داشت.

همچنین طبق اطلاعات منابع ثانویه اوپک، تولید این گروه در نوامبر حدود ۱۱ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۳۲.۹۶۵ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش ماهانه اوپک، عربستان سعودی بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۳۷۷ هزار بشکه در روز رشد ماهانه داشت. در آماری که از سوی این کشور به اوپک ارایه شده، تولید عربستان حدود ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز اعلام شده است.

اما قرار است تولید عربستان در دو ماه آینده کاهش پیدا کند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرده که انتظار دارد تولید کشورش در ژانویه به حدود ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

افزایش تولید عربستان سعودی در نوامبر، تولید کمتر ایران را که از پنجم نوامبر هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفت، پوشش داد. امارات متحده عربی و کویت نیز تولیدشان را در نوامبر افزایش دادند اما تولید بالاتر این کشورها با کاهش تولید در عراق، گابن، لیبی، نیجریه و ونزوئلا جبران شد. تولید سایر اعضای اوپک تقریبا ثابت بود.

اوپک در گزارش دسامبر، پیش بینی خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ که در چهار گزارش قبلی خود کاهش داده بود را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد تقاضا برای نفت ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز رشد کند. این گروه رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را ۱.۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش شبکه CNBC، اوپک پیش بینی خود از رشد عرضه کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۱۹ را مورد بازنگری قرار داد و ۸۰ هزار بشکه در روز کاهش داد که به دلیل کاهش اجباری تولید در آلبرتای کانادا و محدودیت جدید عرضه شرکای اوپک است.

اما همچنان انتظار دارد عرضه نفت کشورهای غیراوپک در سال میلادی آینده ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز صعود کند که به دلیل افزایش تولید در آمریکا، برزیل، روسیه و انگلیس خواهد بود. طبق برآورد اوپک، تولید این کشورها در سال میلادی جاری ۲.۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

با افزایش عرضه که از رشد تقاضا فراتر رفته است، اوپک انتظار دارد ۳۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ نفت تولید کند که حدود یک میلیون بشکه در روز کمتر از سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت این گروه در سال ۲۰۱۹ به ۳۱.۴۴ میلیون بشکه در روز برسد که ۱۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه پیش و ۱.۵۳ میلیون بشکه در روز کمتر از تولید فعلی اوپک است. این پیش بینی نشان می دهد که اوپک باید به توافق جدید کاهش تولید خود پایبند بماند و برای جلوگیری از اشباع عرضه در بازار،  روی تولید کمتر ایران و ونزوئلا حساب کند.

بر این اساس گفته می شود که کاهش تولید نفت که اخیرا میان اوپک و متحدانش توافق شده است، بازارهای نفت جهانی را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ متعادل خواهد کرد اما پس از آن ممکن است به اقدامات جدی تری در این زمینه نیاز باشد.

اگر عربستان سعودی، روسیه و سایر کشورهای مشارکت کننده در ائتلاف معروف به اوپک پلاس، تولیدشان را همان طور که وعده داده اند در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، عرضه و تقاضای جهانی متعادل خواهد شد. با این همه، آمار اوپک نشان می دهد روند رشد تولید شیل آمریکا به معنای آن است که این تولیدکنندگان برای جلوگیری از اشباع عرضه در سه ماهه چهارم، باید کاهش تولید را تقریبا دو برابر کنند.

مشاوران شرکت ریستاد انرژی معتقدند کاهش تولید برای اطمینان از بهبود فوری قیمت نفت کافی نخواهد بود. با این حال این تصمیم مثل یک هدیه کریسمس برای صنعت شیل آمریکا است که رشد بی وقفه تولیدش در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ و فراتر از آن نیز ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رشد تولید خارج از اوپک که محرک اصلی آن شرکتهای حفاری شیل آمریکا هستند، در سال ۲۰۱۹ بیش از تقاضای جهانی خواهد کرد و ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رشد می کند در حالی که رشد تقاضا برای نفت تنها ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

در گزارش اوپک خاطرنشان شده که بازارهای جهان ممکن است در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ با اشباع عرضه مواجه شوند و حتی اگر محدودیت عرضه که اخیرا توافق شده است اجرایی شود، همچنان حدود یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ وجود خواهد داشت.

اما در گزارش اوپک آمده است اختلالات عرضه در داخل این گروه ممکن است مازاد عرضه را محدودتر کرده و ضرورت کاهش تولید توسط سایر اعضا را کمتر کند.

این در حالی است که همچنان بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کشور های اوپک هیچ کدام تصمیمی برای کاهش تولید نفت ندارند و این مساله شبهات زیادی در بازار ایجاد کرده است. با این وجود اگر رشد اقتصادی جهان بیش از حالت کنونی افت نکند، تقاضا روندی فزاینده خواهد داشت؛ مساله ای که می تواند قیمت ها را تا حدودی افزایش داده و بازار را از رکودی محتمل محافظت کند.

خواندن 160 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395