دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو:

فرهنگ درست‌ مصرف‌کردن باید به جامعه مولد در کشاورزی رسوخ کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  وزیر نیرو در آیین معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: مدیریت مصرف آب فارغ از شرایط اقلیمی کشورمان موضوعی بسیار مهم و جدی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در آیین معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان تهران اظهار داشت: گرچه ایران کشور کم‌آب است و توزیع مکانی و زمانی بارش‌ها در کشور متناسب نیست، ولی اگر شرایط ما غیر از این هم بود، چیزی از اهمیت مدیریت مصرف درست آب کم نمی‌شد؛ اکنون کشورهای پیشرفته که در پرآب‌ترین مناطق دنیا واقع هستند، بیشترین اهتمام را در مدیریت مصرف منابع زیست محیطی به‌ویژه آب دارند و ممکن است چندین بار آب یک رودخانه را پس از مصرف، تصفیه و دوباره از آن استفاده کنند.

اردکانیان تاکید کرد: اگر به مصرف درست آب عادت نکنیم، این امر در تمام شئون زندگی ما تسری پیدا می‌کند و در این صورت به موارد دیگری مانند زمان که ارزش زیادی دارد، توجه نخواهیم کرد.

وزیر نیرو افزود: اگر ما این توجیه که آب مصرفی این بخش شرب و بهداشت در مقایسه با ده‌ها میلیارد مترمکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی، کم‌تر است از اکنون به چگونگی مصرف شش‌ونیم تا هفت میلیارد متر مکعب مصرف آب این بخش کشور توجه نکنیم، در نتیجه فرهنگ درست‌ مصرف‌کردن به عمق جامعه مولد ما در بخش کشاورزی رسوخ نخواهد کرد.

اردکانیان تصریح کرد: باید بپذیریم که تاکنون به نحو مناسبی به مدیریت مصرف آب توجه نداشته‌ایم و اکنون باید جبران کنیم و این توجه قطعا باید از داخل دولت، سازمان‌ها و نهادهای عمومی آغاز شود و هم‌زمان هم به مردم منعکس و منتقل شود.

وزیر نیرو با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهوری در نشست اخیرش با مدیران وزارت نیرو گفت: رئیس‌جمهور به‌درستی گفته‌اند با وجود سرمایه‌گذاری کلانی که در حوزه منابع انسانی و فناوری برای برای انتقال آب شده است، رنج بزرگی است که هم‌زمان با هدررفت آب مواجه هستیم.

اردکانیان افزود: وظیفه عمده ما و همکاران‌مان در وزارت‌ نیرو این است در زمینه مدیریت مصرف آب چاره‌جویی کنیم که بخشی از این چاره‌جویی با انتخاب آقای رضوی به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران حاصل شده است؛ امیدواریم اثر این چاره‌جویی به‌جا و به‌موقع در آینده استان تهران به ویژه کلان‌شهر تهران و نیز استان البرز که در پیوستگی با موضوع آب تهران است، به زودی خود را نشان دهد.

اردکانیان با اشاره به انتصاب شایسته محسنی بندپی به سمت استانداری تهران گفت: استان تهران نه فقط از بابت این‌که 25 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده، بلکه از این نظر که در شهر تهران قدرت سیاسی کشور متمرکز است، استان بسیار پیچیده‌ای برای اداره‌کردن است و امیدواریم نتیجه این انتخاب صحیح در زمان کوتاهی خود را در نحوه مدیریت امور و سطح زندگی شهروندان نشان دهد.

در ادامه این مراسم، با حکم مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور وزیر نیرو و استاندار تهران، سیدحسن رضوی به عنوان مدیرعامل جدید آب منطقه‌ای استان تهران معرفی شد.

مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای تهران عنوان کرد

برنامه‌ریزی برای منابع آب استان تهران با نگاه سازگاری با کم‌آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: برنامه ریزی منظم‌تر با محوریت برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی راه حل عبور از مسائل بخش آب در استان تهران است.

"سیدحسن رضوی" در آیین معارفه خود به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار داشت: اگر نگاهی به دوره تکوین بخش آب بیندازیم مشخص است در شرایطی که وفور منابع آب داشتیم، آب را تقریبا به رایگان عرضه کرده و پس از طی دوره ای با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی آب را به عنوان یک کالای اقتصادی تعریف نمودیم و پس از آن نیز نظام تخصیص را پیگیر شدیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای سیاست‌های سازگاری با کم‌آبی اظهار داشت: سازگاری با کم آبی حاصل دستاوردهای گذشته است تا امروز از این رهگذر بتوانیم خود را با شرایط کنونی تطبیق دهیم.

وی با بیان اینکه تهران منطقه‌ای است که تقریبا همه چالش‌های بخش آب کشور را در خود جای داده است، تصریح کرد: اکنون باید با برنامه‌ریزی دقیق‌تری مشکلات بخش آب را برطرف کنیم، چراکه زمانی با ابزارهای گوناگون همچون قانون، مسائل این بخش برطرف می شد، اما امروز علاوه بر اعمال قانون نیازمند برنامه‌ریزی و آینده نگری هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: در شرایط فعلی با برنامه‌ریزی و محور قرار دادن مواردی همچون سیاست‌های سازگاری با کم آبی، افزایش بهره‌وری و استفاده از پساب برای صنعت و کشاورزی می‌توان بر چالش‌های بخش آب غلبه کرد.

وی با اشاره به اینکه از موضوع اقتصاد آب طی سال‌های گذشته غفلت شده است، یادآورد شد: پیش از این فکر می کردیم که با افزایش تعرفه در زمان بحران می‌توانیم مشکلات را حل کنیم اما لازم است که بهای آب به قیمت واقعی خود نزدیک‌تر شود.

رضوی در پایان با تاکید بر لزوم فعال شدن بخش خصوصی در صنعت آب یادآور شد: حضور بخش خصوصی نسبت به گذشته باید تقویت شود و در صددیم که با استفاده از ساز و کارهای نوین مالی و ظرفیت قانون بودجه و برنامه ششم توسعه حضور بخش خصوصی را تقویت کرده تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم. 

تامین آب استان تهران نیازمند برنامه‌ریزی و نگاه وسیع‌تری است

استاندار تهران گفت: با توجه به رشد جمعیت و کمبود منابع آب سطحی تامین آب استان تهران نیازمند برنامه‌ریزی و نگاه وسیع‌تری است.

"انوشیروان محسنی بندپی" در آیین معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این مطلب اظهار کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که علاوه بر نعمت‌های فراوان الهی، از لحاظ نزولات آسمانی و شرایط جوی و همچنین از لحاظ زمانی و مکانی دچار محدودیت هستیم؛ به نحوی که اگر در یک دوره 40 ساله میزان باران کشور را محاسبه نماییم، حدود 250 میلی‌متر نزولات آسمانی داریم که تقریباً یک سوم میانگین جهانی است که کمتر از نصف میانگین قاره آسیا است.

وی با اشاره به تبخیر بالا در کشور که حدود سه برابر تبخیر جهانی است، گفت: اگر در بازه زمانی یک ساله، بارش‌های مناسب و خوبی را شاهد باشیم با این حال بالغ بر 68 درصد آن تبخیر می‌شود که این امر موجب می‌شود نتوانیم از این میزان بارش استفاده مطلوبی کنیم.

استاندار تهران همچنین ادامه داد: موضوع ورود پساب‌های صنعتی بدون رعایت استانداردهای زیست محیطی که تمامی منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، موجب مشکلاتی خواهند شد؛ چرا که باید با تلاش بسیار این آب را به درجه‌ای از استاندارد رسانده تا برای مصارف کشاورزی و صنعت قابل استفاده باشد.

وی با بیان اینکه تأمین آب استان تهران نیازمند نگاه کلان‌تری است که البته در برنامه‌های وزیر نیرو شاهد آن هستیم، تصریح کرد: در استان تهران میانیگین 45 ساله اخیر نزولات آسمانی 280 میلی‌متر است که بر این اساس بایستی تدابیر لازم را برای تأمین آب آشامیدنی مردم این استان اتخاذ نماییم.

محسنی بند پی با تاکید بر اینکه تأمین آب استان تهران در حدود 70 درصد آب سطحی و 30 درصد از منابع آب زیرزمینی است، گفت: ما باید تلاش کنیم که تأمین آب آشامیدنی از طریق آب‌های سطحی را بیشتر کنیم که مواردی همچون انتقال آب از سد طالقان به سد امیر کبیر و همچنین مهار آب‌های نشتی سد لار و انتقال آن به حوزه آبریز استان تهران از برنامه‌های میان‌مدت وزارت نیرو است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های ما مشکلات دو چندان است؛ چرا که بیشترین استفاده از آب‌های زیرزمینی است، که امکان آلودگی آن از طریق آلاینده‌ها وجود دارد.

محسنی بندپی در پایان اظهار امیدواری کرد: با انتصاب "سید حسن رضوی" مدیرعامل جدید شرکت و مساعدت سایر دستگاه‌ها بتوانیم کماکان تأمین آب آشامیدنی لازم را با استانداردهای بالا شاهد باشیم.

 

 

خواندن 75 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395