سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 10:38

ادامه روند صعودی نفت با مذاکرات چین و آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: روند افزایشی قیمت نفت روز گذشته، پس از چند روز معاملات مثبت، با تکیه بر کاهش تولید اوپک و مذاکرات آمریکا و چین برای آتش بس جنگ تجاری ادامه پیدا کرد.

خبرگزاری رویترز در این خصوص نوشته است که امیدواری به آغاز گفت وگوی بازرگانی نمایندگان آمریکا و چین و همچنین پایان تنش، میان بزرگ ترین اقتصادهای جهان شود، بازارهای مالی را با رشد همراه کرده است.

آمریکا و چین از اوایل سال ۲۰۱۸ وارد جنگ تجاری با یکدیگر شده و روی واردات یکدیگر تعرفه های سنگینی وضع کردند. این اختلاف چشم انداز رشد اقتصاد جهانی را تیره کرده است.

آمارهای اولیه اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان خودروی انگلیس نشان می دهد، تقاضا برای خرید خودروهای جدید در این کشور در سال 2018 سریع ترین افت را از زمان بحران مالی سال 2008 تجربه کرده است. این جدیدترین نمونه از تاثیرگذاری کند شدن رشد اقتصادی بر تقاضا برای نفت است.

با این حال، کارشناسان بر این باورند که قیمت نفت از توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که هفته گذشته آغاز شد، حمایت شده است. طبق نظرسنجی هفته گذشته رویترز، تولید نفت اوپک در دسامبر تحت تاثیر کاهش چشم گیر عرضه عربستان سعودی، به میزان ۴۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۶۸ میلیون بشکه در روز رسیده است،

اما افزایش تولید نفت در آمریکا تلاش های اوپک را تضعیف می کند. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا تولید نفت این کشور در آخرین هفته سال ۲۰۱۸ در رکورد ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز ثابت ماند. در نتیجه آمریکا در جایگاهی بالاتر از روسیه و عربستان سعودی به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان قرار گرفت. تولید بالاتر آمریکا سطح ذخایر این کشور را نیز افزایش داده است. ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ دسامبر، تنها ۷۰۰۰ بشکه رشد کرد و به ۴۴۱.۴ میلیون بشکه رسید.  ذخایر بنزین آمریکا طی مدت مذکور ۶.۹ میلیون بشکه و ذخایر میعانات ۹.۵ میلیون بشکه افزایش یافت.

در عین حال استراتژی اوپک برای کنترل بازار قیمت ها را افزایش داده است. اقدامی که به باور کارشناسان، بار اصلی آن را عربستان به دوش می کشد.

شبکه آمریکایی بلومبرگ در این راستا نوشت: آغاز کاهش تولید عربستان سبب شد مجموع عرضه نفت سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) به پایین ترین میزان در 2 سال گذشته برسد.

تصمیم خودخواسته عربستان در کنار کاهش ناخواسته برخی دیگر از اعضای اوپک، مهم ترین عوامل این کاهش تولید بود.

عربستان تولید خود را در آخرین ماه 2018 با کاهش روزانه 420 هزار بشکه، به 10 میلیون و 650 هزار بشکه در روز رساند.

با وجود این، گفته می شود که قیمت فعلی نفت کم تر سطح قیمتی است که اکثر اعضای اوپک برای توازن بودجه دولتی به آن نیاز دارند. در عین حال، اگرچه افت شدید قیمت نفت، نشانه هشداردهنده ای برای کشورهای صادرکننده نفت اوپک است اما استراتژی محدودیت عرضه، همچنان درآمدهای نفتی بالاتری را برای اقتصادهای صادرات محور آنها به ارمغان آورده است.

طبق محاسبات بلومبرگ، ارزش اسمی تولید نفت اوپک بر مبنای میانگین قیمت سبد نفتی اوپک، سال میلادی گذشته ۳۳ درصد رشد کرد و به ۸۲۶ میلیارد دلار رسید زیرا کاهش عرضه از سوی اوپک و متحدانش، میانگین قیمت نفت را بالاتر برد. درآمد واقعی بر مبنای حجم نفتی که صادر شده است، مطمئنا کمتر خواهد بود.

این که موفقیت اعضای اوپک در کسب درآمد نفتی بالاتر در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت یا خیر هنوز معلوم نیست. قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۱۹ به دلیل نگرانی ها نسبت به کندی رشد اقتصادی و متزلزل شدن تقاضا برای نفت همزمان با رشد بی وقفه تولید نفت شیل آمریکا، شروع پرتلاطمی داشته است.

اگر افت قیمت نفت استمرار پیدا کند، اوپک ممکن است این استراتژی را با جدیت بیشتری دنبال کرده و به کاهش تولید بالاتری تن دهد یا ممکن است به فکر این بیفتد که این بار رویکرد متفاوتی را در پیش بگیرد؛ مثلا مانند فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، به استراتژی تولید با حداکثر ظرفیت متوسل شود.

اما ادامه روند فعلی، بهترین گزینه خواهد بود. حتی اگر قیمت نفت از سطح اخیر خود بالاتر نرود و اوپک کاهش تولید خود را در کل سال ۲۰۱۹ حفظ کند، همچنان درآمد بیشتری نسبت به دوره پیش خواهد داشت.

با وجود این، سایه پیش بینی های بد بینانه هم چنان بر سر بازار نفت دیده می شود.

به نوشته ایسنا، بانک گلدمن ساکس با اشاره به شکل گیری مجدد مازاد عرضه و تداوم رشد تولید شیل آمریکا، قیمت مورد پیش بینی برای نفت در سال ۲۰۱۹ را کاهش داد.

تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشت تحقیقاتی جدیدی نوشتند: میانگین بهای معاملات آتی نفت برنت امسال به ۶۲.۲۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید که کمتر از برآورد قبلی ۷۰ دلار است. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز به ۵۵.۵۰ دلار می رسد که کمتر از پیش بینی قبلی ۶۴.۵۰ دلار است.

بانک فرانسوی سوسیته جنرال نیز دورنمای قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را بازبینی کرده و به میزان ۹ دلار در هر بشکه کاهش داده است و اکنون انتظار دارد در سال ۲۰۱۹ میانگین قیمت نفت برنت ۶۴.۲۵ دلار و وست تگزاس اینترمدییت ۵۷.۲۵ دلار باشد.

طبق یادداشت گلدمن ساکس، افزایش تولید نفت اوپک در اواخر سال ۲۰۱۵ به معنای آن است که بازار امسال نسبت به سال ۲۰۱۸ از عرضه بهتری برخوردار است. از سوی دیگر، محدودیتهای خطوط لوله انتقال نفت در منطقه پرمیان باسین سریع تر از حد انتظار رفع خواهند شد. پروژه های بزرگی که سال ها در برزیل و کانادا در دست توسعه بودند امسال تولیدشان را آغاز خواهند کرد. این عرضه بالاتر به معنای آن است که به تولید پرهزینه کمتری برای تامین رشد تقاضای جهانی در سال ۲۰۱۹ نیاز خواهد بود.

تحلیلگران گلدمن ساکس انتظار دارند با توجه به سطح بالای ذخایر نفت در ابتدای سال ۲۰۱۹ و تداوم رشد نفت شیل در بحبوحه پایین ماندن تورم و رشد کمتر از حد انتظار تقاضا، بازار نفت با هزینه کمتری متعادل شود.

به گفته تحلیلگران سوسیته جنرال، قیمت نفت که در اکتبر سال گذشته به بیش از ۸۶ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، سال ۲۰۱۸ را با ۴۲ درصد کاهش به پایان برد. بازار نفت از ریسک گریزی سرمایه گذارانی که از کندی رشد اقتصادی و جنگ تجاری آمریکا و چین و همچنین رشد نرخ های بهره و کاهش نقدینگی به وحشت افتاده بودند، آسیب دید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با این حال تحلیلگران هر دو بانک گلدمن ساکس و سوسیته جنرال بر این باورند که کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده و ناشی از بدبینی مضاعف به رشد کمتر اقتصاد جهانی بوده است.

موسسه اعتبارسنجی اس اند پی گلوبال ریتینگز نیز هفته گذشته با اشاره به وخامت وضعیت تقاضا برای کالاها، دورنمای قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را از ۶۵ به ۵۵ دلار و وست تگزاس اینترمدییت را از ۶۰ به ۵۰ دلار در هر بشکه کاهش داده بود.

بانک آمریکایی مورگان استنلی نیز هشدار داده است اگر اوپک کاهش تولید نفت را آن طور که وعده داده است، حفظ نکند قیمت نفت برای مدت طولانی پایین خواهد ماند. جی پی مورگان پیش از نشست دسامبر اوپک اعلام کرده بود اگر این گروه تولیدش را بیش از ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش ندهد و اگر این کاهش تنها برای نیمه اول امسال و نه کل سال باشد، در این صورت قیمت نفت برنت برای کل سال ۲۰۱۹ حدود ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود.

در همین حال نشریه فوربس نوشت: قیمت نفت در 2019 همچنان تحت فشار خواهد بود ولی سقوط نمی کند. تولید کنندگان اصلی دنیا مثل روسیه، عربستان و چین همچنان به عرضه بیشتر نفت در بازار ادامه می دهند و کند شدن اقتصاد جهان تقاضا را کاهش می دهد.

در نتیجه قیمت نفت خام برنت در معاملات روز گذشته با 1.31 دلار افزایش برابر با 2.31 درصد، به 58 دلار و 38 سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 2.52 درصد رشد، برابر با 1.21 دلار با قیمت 49 دلار و 17 سنت برای هر بشکه معامله شد.

 

 

خواندن 149 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395