یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 08:15

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر نفت در پاسخ به عصر اقتصاد:

صادرات گاز توسط خط لوله توجیه پذیر تر از LNG است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

هاتف فرج اللهی

 عصراقتصاد: معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: صادرات گاز توسط خط لوله تا سه هزار کیلومتر اقتصادی تر از صادرات LNG است و برای ایران که عمده صادراتش به کشورهای همسایه است، بدون شک صادرات از طریق خط لوله توجیه پذیر تر است.

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون وزیر در امور گاز روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد مبنی بر این که آیا صادرات گاز می تواند جایگزین صادرات نفت در شرایط تحریم شود، گفت: نفت در هر صورت کالایی است صادراتی و در همه جای جهان به عنوان یک کالای اصلی در سبد صادراتی شناخته می شود.

وی همچنین در ادامه گفت: هیچ جایی هم صادرات نفت و گاز با هم منافات ندارند و دولت با جدیت صادرات را در هر دو بخش نفت و گاز دنبال می کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به سوال دیگر «عصر اقتصاد» درباره تحریم پذیری صادرات گاز ایران از طریق خط لوله نیز گفت: صادرات گاز ایران توسط خط لوله توجیه پذیر تر از صادرات LNG است، چرا که خریداران اصلی ما همسایگان ایران هستند، مگر این که بخواهیم بازارهایی را در فاصل دور به دست بیاوریم.

وی همچنین در این نشست به ارائه توضیحاتی درباره فعالیت های این شرکت پرداخت و گفت: شرکت ملی گاز ایران از سال ۴۶ تأسیس شده و نخستین تولیدات آن مربوط به سال ۴۹ بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره آمار گازرسانی شهری و روستایی توضیح داد: اکنون یک هزار و ۱۳۹ شهر مطابق ۹۷ درصد جمعیت شهری و حدود ۲۷ هزار روستا مطابق ۸۲ درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند. افزون بر این، ۵ هزار روستا نیز برای گازرسانی در دست اقدام هستند و تلاش می کنیم گازرسانی روستایی را با شتاب بیشتری دنبال کنیم. این یک خدمت انقلابی بزرگ است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی همه شهرها و روستاهای کشور از نعمت گاز برخوردار می شوند.

 معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه بخش عمده نیازهای صنعت گاز از داخل کشور تامین می شود، گفت: برای تامین تجهیزات مورد نیاز در شبکه های گازرسانی، پالایشگاه ها و شبکه انتقال گاز به خودکفایی رسیده ایم و به محصولات خارج از کشور نیازی نداریم، همچنین گاز یک کالای داخلی است و در تامین انرژی کشور نیز جایگاه خوبی دارد، صادرات نیز نقطه عطف مهمی برای کشور است که موجب می شود افزون بر ارزآوری، روابط ما با کشورهای همسایه توسعه یابد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره گازرسانی روستایی توضیح داد: ۴۵ هزار روستا قابلیت گازرسانی دارند که از این تعداد ۲۷ هزار و ۳۴۵ روستا گازرسانی شده و ۵ هزار روستا نیز در دست اقدام هستند. ما مطابق قولی که به رئیس جمهوری داده ایم روزانه ۱۰ روستا را گازرسانی می کنیم. البته اختلاف قیمت ها روند کار گازرسانی روستایی را کمی کند کرد، با این حال از مهرماه امسال دوباره سرعت خوبی داشته است.

 وی با بیان اینکه گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار اولویت دارد، اظهار کرد: تا سال ۱۴۰۰ همه روستاها گازدار خواهند شد، البته روند قانون گذاری و اختصاص بودجه می تواند در تغییر این روند و تعداد روستاها تأثیرگذار باشد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص گازرسانی به مناطق سخت گذر از دیگر گفت: برای بررسی توجیه اقتصادی گازرسانی روستایی، مطالعات زیادی به ویژه در مورد انواع روش های ارسال حامل های انرژی انجام شده است که در نتیجه آن برای برخی مناطق گازرسانی با روش سی ان جی و برای برخی مناطق گازرسانی با خط لوله در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال می توان به ماسوله اشاره کرد که سازمان میراث فرهنگی اجازه حفاری در این منطقه را نمی دهد تا بافت سنتی و اقلیمی آنجا به هم نریزد، بنابراین باید از انرژی های دیگر و روش هایی مانند گاز مایع (ال پی جی) و سوخت مایع استفاده کرد.

وی درباره تاثیر گاز رسانی در توسعه مناطق شهری و روستایی کشور اظهار کرد: شرایط هر کشوری با دیگر کشورها متفاوت است. ما رتبه خوبی در زمینه مخازن گازی داریم و حتی برق ایران نیز با بهره مندی از سوخت های فسیلی تامین می شود. در کنار این موضوع، اقتصاد نشان می دهد که گازرسانی در ایران کار درستی است. ما گاز را به هر شهر و روستایی می بریم و در کنار آن شاهد تاثیرات مثبت در صرفه جویی سوخت مایع، ارزآوری و حفظ محیط زیست هستیم؛ با گازرسانی زمینه توسعه در هر منطقه فراهم می شود که در این زمینه نیز می توان به توسعه منطقه مکران اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین از افتتاح طرح تولید مرکاپتان در عسلویه خبر داد و گفت: مرکاپتان یا ماده بودار کننده گاز برای مشخص کردن بوی گاز در زمان نشتی است که پیش از این بخش عمده ای از مرکاپتان مورد نیاز را از فرانسه وارد می کردیم اما امروز پس از روسیه و فرانسه به تولید کننده مرکاپتان تبدیل شده ایم و اکنون واحد تولید ماده بودار کننده گاز در عسلویه آماده بهره برداری شده است که در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد.

تربتی در خصوص افزایش قیمت گاز مصرفی برای مشترکان نیز اظهار کرد: افزایش گازبها منوط به تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی و دولت است و شرکت ملی گاز برنامه ای برای آن ندارد. از نظر جهانی نیز قیمت گاز ۲۰ سنت به ازای هر مترمکعب است بنابراین قیمت گاز در داخل کشور بسیار پایین است.

وی درباره به صرفه بودن صادرات برق به جای گاز تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد که صادرات گاز بر صادرات برق ارجحیت دارد اما نباید رقابتی بین صادرات گاز و برق باشد.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسشی درباره  صادرات گاز به پاکستان گفت: ما برای صادرات گاز به پاکستان آماده هستیم و بخش زیادی از خطوط انتقال گاز به سوی پاکستان را نیز احداث کرده ایم بنابراین زیرساخت های صادراتی ما مهیا هستند اما در داخل کشور پاکستان دولت و بخش خصوصی باید به این نتیجه برسند که آیا می خواهند گاز را از ایران دریافت کنند یا خیر؟ ما امیدواریم که بخش خصوصی، سرمایه گذاری لازم برای دریافت گاز از ایران را انجام دهد اما این موضوع هنوز به شکل رسمی از سوی پاکستان مطرح نشده است.

 وی افزود: ما به دنبال قطعی شدن شرایط صادرات گاز به پاکستان هستیم و سیاست ما بر این است که امیدوار باشیم تا بحث صادرات گاز به پاکستان نهایی شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره صادرات گاز به عراق و وجوه دریافتی در قبال صادرات گاز ایران اظهار کرد: امروز صادرات گاز به عراق برای دو مقصد بغداد و بصره انجام می شود. لازم به ذکر است که نیازهای عراق در تابستان بیشتر می شود بنابراین صادرات گاز در آن فصل شتاب بیشتری خواهد داشت اما اکنون صادرات مطابق قرارداد جریان دارد.

 وی افزود: ما تاکنون مطالبات مان را مطابق ارز قراردادی به یورو دریافت کرده ایم اما اینکه در آینده ارز دریافتی از عراق بر اساس چه واحد پولی باشد موضوعی است که باید مورد توافق بانک مرکزی ایران و عراق قرار بگیرد. به هر حال ما پول گاز را از طریق بانک مرکزی دریافت می کنیم و برای مان تفاوت ندارد که این مبلغ بر اساس چه ارزی باشد زیرا بانک مرکزی آن را تبدیل کرده و به شرکت ملی گاز ایران تحویل می دهد البته تاکنون همه مبالغ گاز صادراتی ایران به عراق به یورو دریافت شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره حل اختلاف گازی ایران و ترکمنستان، تصریح کرد: ما با ترکمنستان دچار یک اختلاف شدیم و مسئله را به داوری ارجاع داده و آن را پیگیری می کنیم.

 وی افزود: در سال های گذشته کمبود گاز در شمال کشور سبب شد تا وارد کننده گاز از ترکمنستان باشیم اما امروز این وابستگی از میان رفته و در فصل سرما نیز هیچ مشکلی برای تامین گاز مناطق شمال کشور نداریم با این حال می توانیم با ترکمنستان به عنوان دارنده منابع گازی روابط خوبی برقرار کنیم و این روابط را نیز توسعه دهیم.

تربتی در پاسخ به پرسشی مبنی بر سوآپ گاز ترکمنستان توضیح داد: این کار از سوی شرکت های خصوصی انجام می شود گرچه ما امکان سوآپ گاز بیشتر را داریم تا جایی که می توانیم روزانه ۳۵ تا ۴۰ میلیون متر مکعب سوآپ گاز داشته باشیم گرچه اکنون مقدار سوآپ گاز ترکمنستان به سبب شرایط زمستانی این کشور، اندک است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر ادامه قرارداد صادرات گاز به ترکیه اظهار کرد: ما هنوز تا زمان پایان قرارداد صادرات گاز به ترکیه فاصله زیادی داریم و تمدید قراردادها مربوط به ۲ یا سه سال آخر قرارداد است بنابراین الان بسیار زود است که راجع به ادامه این قرارداد تصمیم بگیریم.

 وی افزود: نیاز داخلی مصرف گاز ترکیه رو به افزایش است همچنین ترکیه مسیر خوبی برای صادرات گاز به اروپا محسوب می شود بنابراین هر دو کشور طالب ادامه قرارداد خواهیم بود.

تربتی با بیان اینکه شرکت های خصوصی دیگری نیز در پی مذاکره با ترکیه با هدف صادرات گاز به این کشور هستند، تصریح کرد: این شرکت های خصوصی هنوز با ترکیه به نتیجه نرسیده اند و باید به این نکته توجه کنیم که هیچ کشوری برای واردات، خود را وابسته به یک کشور دیگر نخواهد کرد و فکر نمی کنم هیچ گازی جایگزین گاز ایران شود بلکه گاز ترکیه تلفیقی از گاز کشورهای مختلف خواهد بود.

وی درباره مصرف گاز در کشور نیز توضیح داد: ۳۷ درصد از مصرف گاز مربوط به بخش نیروگاهی، ۲۵ درصد مربوط به بخش خانگی، ۳۰ درصد مربوط به صنایع و ۴ درصد مربوط به بخش سی ان جی است که این بخش معادل ۲۰ تا ۲۳ میلیون متر مکعب گاز محاسبه می شود و جایگزین خوبی برای مصرف بنزین است که تاثیر مهمی در خودکفایی تولید بنزین کشور داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه اکنون میزان تولید گاز در کشور حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، این رقم را معادل ۵ میلیون بشکه نفت خام اعلام کرد که ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد و نیازهای کشور را اشباع می کند.

 وی تأکید کرد: در سال های آینده توسعه گازرسانی داخلی به پایان می رسد و ما توجه خود را به جمع آوری گازهای همراه، تامین خوراک صنایع و صادرات معطوف می کنیم.

وی با بیان اینکه سهم بخش خانگی از میان مصرف کنندگان گاز به گونه ای است که فرصت کافی برای گازرسانی به صنایع و نیروگاه ها فراهم شده است اظهار کرد: تاکنون میزان تولید گاز را برای پوشش دهی میزان مصرف، افزایش می دادیم اما در سال های آینده باید مصرف گاز در داخل کشور مدیریت شود تا بتوانیم گاز را به ارزش افزوده بالاتر اختصاص دهیم.

تربتی در خصوص ثبت رکوردهای گوناگون در صنعت گاز نیز توضیح داد: ظرفیت انتقال گاز کشور به بیش از ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است و با توجه به توسعه خطوط انتقال گاز، دیگر نگران افزایش تولید نیستیم بلکه میزان تولید گاز در عسلویه تا هر کجا که ادامه یابد قادر به انتقال آن خواهیم بود، همچنیپاکن شبکه انتقال گاز از تاب آوری خوبی برخوردار است و ما نگران سرشاخه ها نیز نیستیم به عنوان مثال در روزهای اخیر خط دوم انتقال گاز کاشمر را به بهره برداری رساندیم و و بخش هایی از خط نهم سراسری را نیز تزریق گاز کردیم بنابراین رکوردهای صنعت گاز کشور رو به افزایش است تا با فراغ بال به تولید و انتقال گاز بپردازیم.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته بخش زیادی از نیازهای سوخت نیروگاه ها از طریق سوخت مایع تامین شده است، پیش بینی کرد که رقم گازرسانی نیروگاهی تا پایان امسال به ۷۰ میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

تربتی همچنین در خاتمه تأکید کرد: در گازرسانی به صنایع عمده و پتروشیمی ها هیچ مشکلی وجود ندارد.

 

 

خواندن 71 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395